Mälestusi käekelladest: tunnete mõõt

Kuigi käekellade värvikirevas maailmas on olulisel kohal tehnoloogia (mehhanismid), materjal (vääriskivid), bränd ja valmistamise riik, on kollektsionääridele neist olulisem lugu: kuidas meistritöö loomiseni jõuti, kellele käekell on varem kuulunud ja missugustes sündmustes on ta osalenud.

Lugu on väärtuslik tähenduslike seoste ja emotsioonide kaudu: mis tundeid kella kandmine meis tekitab, missuguseid mõtteid ja identiteeti ta endaga kannab. Näiteks sõjaväelise ajalooga Hamiltoni bränd on sidunud end Christopher Nolani filmiloominguga. Hamiltoni kelli näeb nii filmides Interstellar (2014), Tenet (2020) kui Oppenheimer (2023). Ent kollektsionääridele pakuvad enim huvi just isiklikud mälestused. Eesti rahvaluules käekelli liiga tihti ei mainita. Esmase otsinguga leiame vaid Järva-Madise kihelkonnast 2019. aastal kogutud pärimuse Age-Li Liivakult (ERA-22213-45853-43706):

Mu mehe kingitus mulle, mis ka meelde on jäänud, meelde on jäänud muidugi ka kaotatud käekell. Teised on tulnud ja vajunud aegade hämarusse._

Rahvusvahelises plaanis leidub aga üsna suur valik käekelladega seotud mälestusi. Näiteks ettevõtja Bill Yao meenutab lugu Seiko automaatkellast (automatic):

See mälestus jääb igavesti minuga: minu isa, kes valmistub oma laua taga tööle hakkama, Seiko kell käel, raputab rannet edasi-tagasi. Ta keerab vedru üles, sest kell on öösel seisma jäänud. Kuid mina seda ei tea ja ma arvan, et see mälestus on minuga jäänud seepärast, et ma ei suutnud aru saada, kuidas käe raputamine ja kella töötamine on omavahel seotud. Kui ma esimest korda ostsin mehaanilise käekella, oli selleks Omega Seamaster. Pood oli kella üles keeranud enne, kui ma lahkusin. Kolmkümmend kuus tundi hiljem lõpetas see töö. Ma ehmatasin ja helistasin poodi: “Mis pagan selle asjandusega valesti on?” Ma ei saanud endiselt aru. Mul on kalduvus süveneda asjadesse, millest ma ei saa aru. See loob aluse kõigele järgnevale. Mõnikord areneb sellest kinnisidee, nagu see tänaseks ongi juhtunud.

Kui käekellade lood ning nendega seotud tunded on kollektsionääridele nii olulised, siis kas neid on võimalik kuidagi mõõta või nende alusel midagi väita? Proovime seda uurida ja alustame konservatiivselt. Püstitame hüpoteesi ehk ennustuse, mis koosneb kolmest osast:

  • isiklikes mälestustes käekelladest sisalduvad emotsioonid,
  • samade kellade ametlikes tutvustustes ja kriitikute tekstides sisalduvad samuti emotsioonid,
  • nende kahe tekstidegrupi tundevärvingud erinevad teineteisest.

Mida sellise ennustuse tõeks osutumine võib meile anda? Mõnikord ütleme mingis kontekstis: "see kõlab liiga ametlikult!" Kuid tihti koostataksegi ametlikke tekste ja pole välistatud, et probleem ei seisne selles, et tegemist on ametliku tekstiga, vaid selles, et jutustamislaad kannab emotsioone, mis tekitavad meis vastumeelsust. Kui ametlikud ja isiklikud jutustused on erineva tundevärvinguga, siis annab see kasulikku infot, kuidas vastumeelseid emotsioone tekitavate ametlike juttudega edasi toimetada: muuta nad isiklikeks või otsida ametlike tekstide tunneteloendist mingi teistsugune kokteil.

Üks võimalus hüpoteesi kontrollimiseks oleks kasutada vabalt kättesaadavat Google'i GoEmotions emotsioonidetektorit, mis põhineb inimmärgendatud Redditi ingliskeelsetel postitustel ja suudab eristada 27 erinevat emotsiooni. Google'i detektorile on alternatiive, kuid esmasel tutvumisel osutus, et ülejäänud lahendused on kas tasulised või tulemuste iseseisvaks kontrollimiseks liiga keerukad. Hüpoteesi kontrollimisel valisime sisendiks järgmised tekstinäited:

  • 5 esimest kollektsionääride mälestust kelladest Zodiac Sea Wolf, Vulcain Cricket, Tudor Submariner, Seiko SKX ja Hamilton Neil, mis on avaldatud Gear Patroli lehel,
  • samade kellade kirjeldused tootjate kodulehtedel või juhul, kui nende seeriate tootmine on lõpetatud, siis asjatundjate blogides.

Tekstikorpus koos allikaviidete ning mõõtmise tulemustega on kättesaadav GitHubi repositooriumis. Kokkuvõtlikult avastasime ühe ootuspärase, ühe kummalise ja ühe täiesti rabava aspekti:

  • Ootuspäraseks osutus, et Zodiac Sea Wolfi ja Vulcain Cricketi kõige tugevamate seostega emotsioonide spekter isiklike mälestuste ja ametlike tutvustuste vahel on täiesti erinev. See kinnitab meie ennustust!
  • Kummaline oli see, et Tudor Submarineri kellajuttudes langevad kaks kõige tugevama seosega tundevärvingut kolmest kokku. Ühesugusteks osutusid:
    • heakskiit
    • pahameel
  • Rabav ja raskesti selgitatav oli see, et kellade Seiko SKX ja Hamilton Neil kellajuttudes langesid emotsioonid isiklike ja ametlike vahel üksüheselt kokku. Seiko SKX tunded:
    • neutraalsus
    • pahameel
    • hukkamõist
  • Käekella Hamilton Neil puhul osutus, et mõlema grupi kõige tugevamad tunded olid:
    • neutraalsus
    • heakskiit
    • hukkamõist

Tõsi, Hamilton Neili puhul ei ole tegemist ametliku kodulehe, vaid asjaarmastaja blogiga, sest isiklikus mälestuses viidatud kell on tootmisest ammu maha võetud.

Eksperimendi tulemused on mõneti vastuolulised. Esiteks tuleb möönda, et hüpoteesi ei saa kindlasti tõestatuks lugeda. Teisisõnu ei saa me järeldada, et isiklike mälestuste tundevärvingud erinevad ametlike tutvustuste samasugusest parameetrist. Iseasi, kuidas seda kõike tõlgendada! Hakatuseks mõned tehnilisemad aspektid, mida tuleks arvestada:

  • Google'i arvutuskrediidi puudumisel saab GoEmotions mudelit treenida kuni paar epohhi. Üks epohh väljendab, et treenitav mudel näeb kõiki näidisandmeid ühe korra. Antud juhul treeniti mudelit ühe epohhi jagu, samas kui koodis sisalduvaks (soovituslikuks) vaikeväärtuseks on 10 epohhi.
  • Valim on üsna väike (5 näidet), mistõttu on äärmiselt ennatlik selle alusel kaalukaid järeldusi teha.
  • Google'i lahendus põhineb Redditi postitustel, mitte spetsiifiliselt käekellasid käsitlevatel tekstidel.

Seega võib Seiko SKX ja Hamilton Neil kellalugudes sisalduvate tundevärvingute kokkulangevus olla põhjustatud mõõtetehnilistest asjaoludest ehk laiemalt eksperimendi disainist. Teisalt annavad tulemused alust hoopis vastupidiseks hüpoteesiks: lugudes sisalduv emotsioonide spekter ei sõltu sellest, kas tegemist on isikliku mälestuse või ametliku tutvustusega, vaid sellest, missuguse brändi kohta on tekstid koostatud. Vaatepunkti selline ümberhindamine vajaks kindlasti põhjalikku kontrolli. Alternatiivselt ei saa välistada seda, et mõnede brändide puhul jäljendavad kellaomanikud n-ö ametlikku narratiivi või et ametlik narratiiv on kirjutatud ringi kollektsionääride tunnete põhjal. Needki versioonid vääriksid julgete pealehakkajate kas või visandlikke sissevaateid.

Tiit Kuuskmäe on Mind the Meaning partner, kes tegeleb kohtusemiootika kaasustega. Postitus on pühendatud Eesti-Šveitsi käekellade graveerija Toomas Kulli mälestusele. Päise kujundus ja karikatuur: Kristjan Holm.